Sayfa Yükleniyor...


Sertleşmeye İyi Gelen Yiyecekler
Erkek cinselliği ve gücü tarih boyunca insanların büyük ilgisini çeken önemli bir konu olmuştur. Bu kadar önemli bir konunun daha verimli ve daha zevkli hale getirebilmek içinde bitkisel ilaçlar yâda bitkisel gıdalar üretilmiştir. Oluşturulan karışımlar tarih boyunca erkek cinsel gücünü arttıran gıdalar olarak günümüze kadar taşınmıştır. Erkekler için cinsel gücü arttırıcı besinler yâda sertleşmeye iyi gelen yiyecekler adı altında yatığımız araştırmaların sadece bir öneri olabileceğini unutmayın. Tarihsel dönemde modern teknolojinin sanayinin gelişmediği dönemlerdeki yiyecek yada bitkilerin özellikleri ile, günümüz kirlenen dünyasındaki yiyecek ve bitkiler arasında çok fazla fark olabileceğini de unutmayın.

Günümüzde üretilen bir çok sebze ve meyveye GDO etkisi görüyoruz. Kullanıl kimyasal iyileştiricilerle, ürün verimliği ve dayanma sürelerine müdahale edildiğini biliyoruz. Sağlığınız için yapılan önerilerin doktorunuz kontrolünde ve bilgisinde uygulamanız gerektiğini de bilmenizi isteriz. Tarih boyunca birçok kaynakta adı geçen ve erkek cinselliği için kullanılan yiyecek ve bitkilerin şunlar olduğunu biliyoruz.

Maydanoz, ceviz, istiridye, hindi, nane, tarçın, kekik, vanilya, sivri biber, hardal, kereviz, ayçiçeği, greyfurt, susam, yumurta, kuşkonmaz, enginar, bezelye, badem, roka, kereviz, şalgam, Antep fıstığı ve fındık ilk sırada yer alan yiyeceklerdir. Bunun yanında, salatalık, kuşkonmaz, karpuz, hindistancevizi, bal, pekmez, kivi, soğan, domates, fesleğen ve mangonun tarih boyunca cinsel güç için oluşturulan birçok karışımda yer aldığını biliyoruz. Ancak yine de önemle uyarmak isteriz ki bir uzman kontrolünde olmadan asla bireysel olarak fazla tüketmeyin.
Sertleşmeye iyi gelen yiyecekler olarak öne çıkan bazı gıdaları kısaca tanıyalım.

İncir, tarih boyunca önemi günümüze kadar gelmiş bir yiyecektir. Hem tazesi hem de kurutulmuş olarak tüketilen ve pek çok faydaları olan incir, tarihte bilinen ilk meyvedir diyebiliriz. Çoğu uygarlıkta cinsellik çağrıştıran incir, eski çağlarda kadın cinsel organına benzetildiğini biliyor muydunuz?

Yaban mersini, ereksiyonu kolaylaştıran ve sertleşmeyi etkileyecek çok güçlü yüksek antioksidan içermektedir. Raf ömrü çok kısa olan yaban mersini, daha çok dondurulmuş halde bulunur ancak mevsiminde, yöresel pazarlarda taze olarak da bulunabilir.

Çilek bol miktarda fosfor ve demir içeren ve afrodizyak etkileri ile tanınan meyvelerdendir. C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kan dolaşımını artırıcı ve sperm sayısını artırıcı özellikleriyle de bilinen çileğin fazla tüketilmemesi önerilir.

Muz hemen hemen herkes tarafından sevilen ve dopamin seviyesinin doğal olarak yükselmesini sağlayan nadir yiyeceklerden biri olarak önerebiliriz. Dopamin üretiminde yer alan tirozin adlı maddeyi içeren muz iyi bir B vitamini kaynağıdır. Yüksek enerji verir ve ilişkinin süresini de uzatmaya yardımcı olan bir meyvedir.

İstiridye tarihin bilinen en eski afrodizyak etkisi olan bir deniz ürünüdür. Yüksek oranda barındırdığı çinko istiridyede oldukça fazladır. Çinko, kaliteli sperm sayısını artırır, hem kadınlarda hem erkeklerde libidoyu tetikleyen etkisi vardır. Mutluluk hissi vererek, cinsel ilişkiyi devam ettirmek için isteği artıran dopamin salgısının yapımına da etki ve katkı sağladığını biliyoruz. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağı da olan istiridye, çok eski çağlardan beri, tüm dünyada çok etkili bir afrodizyak olarak kabul görmektedir.

Ülkemizde güney yörelerinde popüler olan bibere acı tadını veren kapsaisin maddesidir. Bu bileşenin kalp atışlarını ve kan dolaşımını hızlandırdığı, bunun da cinsel performansa olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 2 katına kadar yükseltebilir.

Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, ereksiyona yardımcı olan ve olumlu etkilerini, yapılan deneylerle tespit edilen sertleşmeye iyi gelen favori yiyeceğimizin adı; ginseng. İsmi anıldığında hemen hemen herkes tarafından ilk akla gelen, cinsel güç üzerindeki etkileridir. Afrodizyak özelliği vardır, sperm sayısını artırarak doğurganlıkla ilgili sorunların aşılmasına yardım edildiği biliniyor. 

Yüksek miktarda L-dopa adı verilen bir bileşen içeren ve özellikle de Parkinson hastalığının tedavisinde son derece etkili olan bakla, sertleşme sorununa iyi gelen yiyecekler arasındadır.  L-dopa adı verilen bu bileşen, aşırı miktarda alındığında, acı verici ereksiyon haline neden olabilirken, yeterli ve uygun miktarlarda bakla tüketildiğinde ise, sertleşme sorununa iyi geldiği tarihten günümüze kadar bilinen bilgiler arasındadır.

Zencefil özünün sperm sayısını artırdığı ve sertleşmeye iyi gelen ve cinselliği önemli ölçüde desteklediği tespit edilmiştir.  

Tüm makalede görüleceği üzere doğru oranda ve zamanda tüketilen bir çok gıdanın sertleşmeyi yani ereksiyonu önemli ölçüde etkilediği gibi fazla tüketilmesi de zarar verebilir. Her yiyeceğin kararında tüketilmesi ve uzman kontrolünde alınmasını öneriyoruz.