Yükleniyor...

23 Şubat 2018

Şeker Hastalığının Sertleşme Sorununa Etkisi

ŞEKER HASTALIĞININ SERTLEŞME SORUNUNA ETKİSİ VÜCUDUMUZ İHTİYAÇ DUYDUĞU ENERJİYİ, GÜNLÜK OLARAK TÜKETTİĞİMİZ YİYECEKLERDE BULUNAN PROTEİN, YAĞ VE KARBONHİDRATLARDAN SAĞLAMAKTADIR.

Söz konusu besinlerin enerjiye dönüştürülebilmesi için emilebilecek küçük parçalara ayrılmasını sağlayan öğelerinin en önemlisi “glukoz” adı verilen basit şekerlerdir. 

Glukoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glukozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu besinlerdeki enerji emilimini yaparken, söz konusu besinleri hızla glukoza çevirirler. Bu durumda kandaki glukoz seviyesi yani kan şekeri yükseltir. Şeker hastalığı, halk dilindeki adıyla diyabet, vücudun eriştiği glukozu beklendiği gibi işleyememesi ve depolayamaması durumudur. 

Depolanamayan glukoz kanda dolaşarak glukoz yüksekliğine neden olur. Pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir. Yani hiperglisemi dediğimiz durum oluşur. Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar. Dünya genelinde 382 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 7,2 milyonun üzerinde şeker hastası bulunmaktadır. 

Bu hastaların 2 milyondan fazlasına henüz tanı konmadığı da daha endişeli bir durumu anlatmaktadır. Şeker hastalığının birçok doku ve organı etkilemesi, erkek cinsel sağlığında da olumsuzluklar oluşturduğu tıbbi bir gerçekliktir. Şeker hastası erkeklerin sertleşme sorunuyla karşılaşma riski ise oldukça yüksektir. 

Şeker hastalığının sertleşme sorununa olumsuz etkisi, korkulacak bir durum değildir. Durumu kabullenmemek, tıbbi destek almamak endişelenecek bir durumdur. Şeker hastalığına bağlı sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde yaygın olarak üç tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, Ağızdan Alınan İlaçlar, Enjeksiyon Tedavisi ve Vakum Konstrüksiyon Cihazlarıyla yapılan uygulamalar olarak yaygındır. 

Günümüzde, ilaçsız, ağrısız, ameliyatsız ve yan etkisiz yeni nesil bir tedavi yöntemi geliştirilmişti. ESWT Şok Dalga Tedavisi. ESWT/EDSWT tedavisi, vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan, ağrı oluşturmayan, komşu organlara zarar vermeyen, anesteziye ve hastanede yatışa gerek duyulmayan, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon diğer hastalıklarla ve sürekli kullanılan ilaçlarla etkileşimi olmayan, işlem sonrası hastanın rahatlıkla günlük hayatına devam edebildiği yeni nesil bir tedavi yöntemidir. 

ESWT/EDSWT( Şok Dalga Tedavisi)nde, hasta tarafından hissedilmeyen düşük enerjili akustik şok dalgaları uygulanmaktadır. Seanslar 15 ile 20 dakika sürmekte ve seans başına 3000 atım yapılmaktadır. Hafif ve orta şiddetli hastalarda 6 seans, ağır derece hastalarda 12 seans uygulanmaktadır. ASTA MEDİKAL web sitesindeki iletişim bilgilerinden yâda 0 (533) 302 80 22 çağrı merkezi numarasından bilgi alarak size en yakın tedavi merkezinden randevu oluşturabilirsiniz. Randevu ve tedavi aşamalarının tamamında yüksek mahremiyet prensibiyle servisler üretilmektedir.