Sayfa Yükleniyor...


Prostat Nasıl Teşhis Edilir?
Prostat özellikle ilerleyen yaşlarda, erkeklerin korkulu rüyası olarak sık karşılaşılan ürolojik bir rahatsızlıktır. Prostat kanserinin belirtileri genellikle hissedilmeyen ancak ilerleyen evrelerde oluşan yan etki ve şikâyetler sonrasında fark edilebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık sinsice ilerleyen ve çok ileri evrelerde tedavisi imkânsız tehlikeli bir hastalıktır.

İnsan vücudu, yapısı itibariyle hastalıklarla sık karşılaşabilir. Bu bilinçle düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, oluşabilecek her hatalıkta olduğu gibi prostatın tanı ve teşhisinde erken bilgi sahibi olmak, müdahaleyi de kolaylaştırır. Hastalığın teşhisi basit uygulamalarla konabildiği gibi erken teşhisle kısa sürede de tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın teşhisi, kandaki PSA düzeyinin analizi ve parmakla yapılan muayene ve iğne biopsisi ile patolojik değerlendirme sonucu kısa sürede konulabilmektedir.

PSA (Prostat Spesifik Antijen), prostatın içerisindeki hücreler tarafından üretilen, prostatın salgı bezlerince salgılanan ve kanda da belirli bir seviyede bulunan bir proteindir. PSA değerinin düşük olması o kişide kesin olarak prostat kanseri olmadığını göstermeyeceği gibi, yüksek olması da kesin olarak kanser varlığını net olarak ıspatlamaz. Ancak PSA değeri, prostat kanseri teşhisinin yapılabilmesi açısından parmakla prostat muayenesi ile birlikte hastayı değerlendirirken ve prostat kanseri olasılığını göstermesi açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir prostatta fazla PSA değeri görülmez. Bu yüzden kandaki yüksek PSA değeri prostat kanserini işaret eden önemli bir faktördür.

Prostat kanserinin başlangıç aşamasında hasta tarafından fark edilmez. Ancak hastalık, ilerleyen safhalarda belli rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıkların başında, idrar yaparken yaşanan zorluklar ve idrar torbasını boşaltılması sırasında yaşanan rahatsızlıklar olarak klinik olarak bilinmektedir. Hastalığın daha sonraki evrelerinde, yaşanan bölgesel ağrılar ve idrar ve menide kan görülmesi ilerlemenin yüksek olduğunu gösterir. Belirtilerin ana nedeni ise, oluşan tümörün, prostat çevresindeki dokulara da sıçramasından kaynaklanmaktadır.

Aynı zamanda oluşan, siyatik ağrıları ve kemik ağrıları, kalça kemiklerinde, bel kemiğinin alt kesimlerinde veya iskeletin diğer kesimlerinde oluşan kardeş tümörlerden kaynaklanabilir.  Bu ağrıların ana nedenleri arasında, kanserli bölge çevresinde oluşan kardeş tümörler olduğunu da söyleyebiliriz.
Gelişen teknolojiler özellikle tıpta devrim niteliğinde tedavi yöntemleri üretmiştir. Yeni nesil tedaviler olarak adlandırılan gelişmeler, günümüz hastaları için yüksek umut ve tedavi alternatifi oluşturmuştur. ESWT Şok dalga tedavisiyle, vücut tarafından hissedilmeyen akustik şok dalgaları sayesinde, ağrısız, ameliyatsız kronik prostatit tedavisi de yapılabilmektedir. Hastalığın erken teşhisi tedavi şansını oldukça yükseltmektedir.

Asta Medikal, tedavi merkezleri aracılığıyla ESWT Şok dalga tedavisiyle tanışmanızı öneriyoruz. Günlük yaşam akışınızın aksamadan uygulandığı tedavi yöntemiyle kronik prostatit rahatsızlığının tedavisi için yeni nesil tedaviyle tanışmanızın büyük avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.

ESWT Şok dalga tedavisi nin en önemli avantajlarından biri de kullandığınız ilaçlarla etkileşimi olmaması ve ameliyat gerekmeden ve yatış olmadan yapılabilmesidir. Asta Medikal web sitesinden yada müşteri hizmetleri iletişim bilgilerinden alacağınız randevuyla bölgenize en yakın merkezden tedavi olabilirsiniz.