Sayfa Yükleniyor...


Penis Eğriliği İlaçla Tedavi Edilir mi ?

Peyronie Rahatsızlığı, her ne kadar can sıkıcı bir hastalık olarak ürolojik rahatsızlıklar arasında yer alsa da günümüz yeni nesil tedavilerin gelişmesiyle, vakayı yaşayan hastalar için ağrısız, ilaçsız ve ameliyat gerektirmeden uygulanabilen çözümün artık Türkiye’de olduğunu söyleyerek makalemizi yazmak istedik.


Tedavi yöntemlerini ve alternatiflerini anlatmadan önce hastalığı yakından tanıyalım. Peyronie hastalığı, halk arasındaki adıyla penis eğriliği, penis içerisindeki dokularda ve dış yüzeyde oluşan yara ve plaklar nedeniyle oluşan ürolojik bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte hastaların, penis boyunun küçüldüğünden, cinsel ilişkide zorlukla birlikte ağrılı ereksiyon yaşadıkları, klinik verilerde ortak şikâyetler olarak karşımıza çıkar. Penisin dış derisi üzerinde sert yama gibi plak tabakaların oluşması nedeniyle, penisin sertleşme durumunda plakların olduğu tarafa doğru eğildiği gözlenir.


Eğik penis, ilişki için gerekli olan sertleşmeye de ulaşamadığı için ağrılı ve mutsuz bir durum oluşturur. Penisin ereksiyon sırasında normal esnekliğini yitirmesi nedeniyle bükülmesi, tatmin edici seviyede bir cinsel birleşmenin oluşmasına engel oluşturur. Ana nedeni bükülme nedeniyle ilişki için penisin olması gereken sertleşme seviyesine ulaşamamasıdır. Penisteki şekil bozukluğu ve gerçek ereksiyon seviyesine ulaşamadığı için başarılı cinsel ilişkinin yaşanamaması, tedavi edilmediği sürece rahatsızlığın daha ileri seviyelere ulaşacağını işaret eder. Peyronie Rahatsızlığı, ilerleyen yaş ve diyabet ve şeker rahatsızlıkları bulunan kişilerde daha kolay oluşmaktadır.


Hastalığın daha çok 40 ile 60 yaş aralığında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Penisteki eğilme başladıktan sonra aylar içinde giderek artıyor ve daha sonra belirli bir noktada sona eriyor. Bazı vakalarda ise bir süre içinde bu eğrilik kendiliğinden gerileyebiliyor, hatta tamamen düzelebiliyor. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. Penis eğriliğinde yani peyronie rahatsızlığında günümüze gelinceye dek üç farklı tedavi yöntemiyle hastalarına çözüm sunulabiliyordu. Birinci tedavi medikal tedavi yani ilaçla yapılan tedavidir. Peyronie Hastalığında en yoğun kullanılan ikinci tedavi ise cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide plak tabakasının olduğu bölgeyi ameliyat ederek tedavi edilmesidir. Cerrahi müdahalede plak tabakasının alınmasıyla penis boyunda 1santimlik kısalma oluştuğunu bilmenizde yarar var. Üçüncü tedavi yöntemi ise yine cerrahi olarak halk arasında mutluluk olarak bilinen penis protezi takılarak yapılan ameliyattır.


Peyronie hastalığına bağlı eğiklik durumlarında, ilaç tedavilerine yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi düzeltme yöntemleri uygulanmaktadır. Genellikle hem erkeği hem de partnerini memnun edecek bir iyileşme cerrahi tedaviler ile başarılı bir şekilde sağlanabilmektedir. Peyronie Hastalığı için yapılan klinik incelemelerde, araştırmacılar tarafından açıklanan bir gerçek daha vardır. Bu hastalığa yakalananların %40 oranında testis kanseri riski altında olduğu klinik araştırma sonuçlarıyla açıklanmıştır. Peyroni hastalığı ilaçla etkili olarak tedavi edilememektedir. Ancak hastalığın ilk evrelerinde ağızdan alınan ilaçlarla tedavi şansı yüksektir. Bu nedenle erken uzman desteği her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemlidir. Özellikle ağrı şikayetini aza indirmek için enjeksiyon kullanımı da yaygındır. Sert dokunun oluştuğu dönemde ilaç tedavisi etkili değildir.


Bu kadar büyük zahmetlerle tedavi edilen peyronie hastalığı, Asta Medikal kliniklerinde, cerrahi müdahale uygulanmadan, ilaçsız ve ağrısız tedavi edilebiliyor. ESWT Şok dalga tedavisiyle, hastanın durumuna göre, belli seanslarda, penise uygulanan ve vücut tarafından hissedilmeyen akustik şok dalgalarıyla tedavide yüksek sonuçlar alınmaktadır. Asta Medikal müşteri hizmetlerinden, size en yakın tedavi merkezinde en kısa sürede sonuç alabileceğiniz tedaviniz için randevu oluşturmanızı öneriyoruz.


Yatış olmadan ve hastanın günlük yaşam akışının kesintiye uğramadan uygulanan tedavi, aynı zamanda kalp, damar ve tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlarla da etkileşim oluşturmamaktadır. Bu kadar zahmetsiz uygulanan ESWT Şok dalga tedavisi için beklemenize ve endişe duymanıza hatta çekinmenize gerek yok.