Yükleniyor...

23 Şubat 2018

Parkinson Hastalığının Sertleşme Sorununa Etkisi

Parkinson hastalığı, ilk kez adını, 1817'de titremeli felç olarak tarif eden James Parkinson'dan alan, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Elde, kolda, bacaklarda veya çenede oluşan titremeler, kol ve bacaklarda oluşan sertlik, hareketlerde oluşan yavaşlama ve denge sağlama ve koordine hareketlerde zorluk gibi belli başlı dört ana belirtiye sahiptir.

Parkinson hastalığı, genelde 50 yaş ve üstünde sık görülen, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde hastalığın kesin tedavisinin bulunmamasına rağmen, çok belirgin olarak hastalığın semptomlarını rahatlatan bazı ilaçlar mevcuttur. Parkinson Hastalarının dörtte üçü tedaviye olumlu yanıt vermesine rağmen, kimi zaman yatağa bağımlı hale getiren zorlu bir sürece de taşınabilmektedir.

Parkinson hastalığında özellikle erkeklerde, cinsel organların ve cinsel özelliklerin yeterli gelişmemesi ve cinsel isteksizlik oluşabilmektedir. Ereksiyon problemi yani cinsel birleşim için yeterli penis sertliği elde edememe ve elde edilen sertliğin uzun süre korunamaması sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Yeterli sertleşme oluşmaması nedeniyle erken boşalma ve ağrılı bir ilişki yaşama durumları da oluşabilmektedir.

Şok Dalga Tedavisiyle, sertleşme sorunu için, ilaçsız ve ağrısız yeni nesil tedavi alternatifi sunan Asta Medikal tedavi merkezlerinden randevu alınmasını öneriyoruz. Şok dalga tedavisiyle, ağrısız, ilaçsız ve ameliyatsız yapılan tedavide, Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlarla da olumuz etkileşim oluşturmadığı için tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Parkinson hastalarının, sertleşme sorunu yaşamaları durumunda, bu durumu eşleriyle paylaşmaları gerekir. Birlikte karar verilerek en kısa sürede uzman doktor ve kliniklerde tedaviye başlanmalıdır. Durumun gizlenmesi, bireysel olarak çözüm arama aile içinde de olumsuzluklar yaşanmasına ve daha ağır depresyonlara yol açmasına neden olabilir.

Şok Dalga Tedavisi(ESWT) ile mevcut Parkinson hastalığı için doktorunuzun uyguladığı tedavi yöntemi ve süreci kesinlikle olumsuz etkilenmemektedir. ESWT/EDSWT tedavisinde, hasta tarafından hissedilmeyen düşük enerjili akustik şok dalgaları uygulanmaktadır. Seanslar 15 ile 20 dakika sürmekte ve seans başına 3000 atım yapılarak uygulanmaktadır.  Hafif ve orta şiddetli hastalarda 6 seans, ağır derece hastalarda 12 seans uygulanarak tedavi tamamlanmaktadır. Tedavinin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi günlük yaşamın devamlılığı da kesintiye uğramamaktadır.