Sayfa Yükleniyor...


Kronik Böbrek Yetmezliğinin Etkisi Nedir ?
KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ VE SERTLEŞME SORUNU

Kronik böbrek hastalıkları, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde görülen hastalıktır. Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların birçoğu hemodiyaliz tedavisi görmektedir.

Hemodiyaliz hastalığa bağlı birçok semptomu azaltmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği beraberinde birçok sağlık sorununu meydana getirmektedir. Böbrek yetmezliği ile beraber kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı görülmektedir.
Bunların yanı sıra böbrek yetmezliği cinsel hayatı olumsuz etkileyecek sorunlara da neden olabilmektedir. Özellikle böbrek yetmezliği olan erkek hastaların cinsel hayatı oldukça olumsuz etkilenmektedir. Araştırmalara göre kronik böbrek yetmezliğinin sertleşmeye etkisi oldukça önemlidir. Böbrek yetmezliği tanısı almış erkek hastaların yüzde altmış gibi bir kısmı erektil disfonksiyon sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

SERTLEŞME SORUNU NEDİR

Erektil disfonksiyon, ilişkinin başlaması ve devam etmesi için, peniste gerekli olan sertleşmenin gerçekleşmemesidir. Sertleşme, penise daha fazla kan gitmesi ve uyarılma ile meydana gelen bir durumdur. Eğer kan akımı zayıf ve penise yeteri miktarda kan gitmezse sertleşme gerçekleşmemektedir. Sertleşme sorununa neden olan faktörler arasında; Kronik böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları, hormon bozuklukları ve psikolojik nedenler yer almaktadır.

Özellikle kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, böbrek yetmezliği ile birlikte sertleşme sorunu görülmesi ikisi arasında ilişki olup olmadığı düşündürmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre kronik böbrek yetmezliği tanısı almış hastaların %60 gibi bir kısmı sertleşme sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Yani bilimsel çalışmalar gösteriyor ki kronik böbrek yetmezliği ile sertleşme sorunu arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişkinin nedeni ise böbrek yetmezliği tedavisi için kullanılan ilaçlar ve böbrek yetmezliğine bağlı olarak gerçekleşen hormon bozukluklarıdır. 

BÖBREK YETMEZLİĞİNİN SERTLEŞMEYE OLAN ETKİSİ

Böbrek yetmezliği olan hastalarda hormonlarda değişiklik gözlemlenmektedir ve bu değişiklik nedeni ile erkeklerde sertleşme sorunu görülmektedir. Sertleşme sorunu, cinsel hayatı ve günlük hayatı oldukça zorlayan bir sorundur. Böbrek yetmezliği olan hastalarda sertleşme sorunu oldukça sık karşılaşılan ve erkeklerin cinsel yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Böbrek yetmezliğine bağlı sertleşme sorunu erkekleri psikolojik olarak da oldukça yıpratmakta ve tedavi sürecini uzatmaktadır. Böbrek yetmezliği tedavi sürecini uzatması ve erkeklerin cinsel yaşamını olumsuz etkilemesi nedeniyle sertleşme sorunu tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.