Sayfa Yükleniyor...


Kalp Damar Hastalıkları Etkiler mi ?
Kalp ve damar hastalıkları toplumumuzda çok sık rastlanılan bir sorun olmasının yanı sıra kalp ve damar hastalıkları beraberinde birçok sorunu yaratmaktadır. Bu sorunlardan birisi de sertleşme sorunudur. Cinsel ilişkinin başlamasına ve devam ettirilmesine yardımcı olacak ereksiyonun sağlanamaması durumuna sertleşme sorunu denilmektedir. Sertleşme sorunu kimi zaman hormon nedenlerinden kaynaklı olmaktadır fakat kimi zaman ise fizyolojik nedenlere bağlı olarak da görülmektedir. Erkekler arasında yaygın ve ciddi bir olgu haline gelen sertleşme sorunu hakkında birçok çalışma yapılmıştır.

Erektil Disfonksiyon Ve Nedenleri

Erektil disfonksiyon adı verilen sertleşme sorununun kalp hastalıkları ile ilişkisi oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevapları çeşitli araştırmalar yapılarak cevaplanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kalp damar hastalığı olan kişiler sertleşme sorunu yaşayanlar için bir risk faktörüdür. Yani kalp damar hastalığı olan kişilerde sertleşme sorununun görülme ihtimali diğer insanlara oranla daha fazladır. Bu bilgiler bilimsel çalışmalar ile desteklenmiş ve kanıtlanmıştır.

Kalp Damar Hastalığının Sertleşmeye Etkisi

Günlük hayatta yaşanılan stres sertleşme sorununun en büyük psikolojik nedeni olarak kabul edilirken kalp ve damar hastalıkları sertleşme sorununun en büyük fizyolojik nedeni olarak kabul edilmiştir. Kalp damar hastalığı diğer kalp damar hastalıklarını da beraberinde getirdiği gibi sertleşme sorununu da ortaya çıkartmaktadır. Genel olarak kalp ve damar hastalıklarının sertleşmeye etkisi şu şekilde yorumlanmaktadır; Kalp damar hastalığı olan bireylerde sertleşme sorununun görülme olasılığı diğer bireylere oranla 3 kat daha fazla olarak bilinmektedir. Sadece kalp damar hastalığı değil kalp damar hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar da yine sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Hipertansiyon, idrar söktürücü ilaçlar, hormon ve psikiyatri ilaçları da sertleşme sorununa neden olabilmektedir. Sertleşme erkeklerin sıklıkla karşılaştığı ve tedavi olması gereken bir hastalıktır. Sertleşme sorunu ile karşılaşmamak için alınması gereken bir diğer önlem ise kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirmektedir. Tedavi sürecinden ilaçlardan kaynaklı olan sertleşme sorunu var ise hekime danışılmadan ilaçlar bırakılmamalıdır. Sertleşme sorunun tedavisi bir hekim ile beraber ortak olarak düzenlenmelidir.