Sayfa Yükleniyor...


Eswt Nedir ?
Extracorporeal Shock Wave Therapy, ESWT olarak kısaltılmışıdır. Türkçede ve halk arasında Şok Dalga Tedavisi olarak bilinir. Yeni nesil tedavi yöntemi olarak klinik olarak yüksek başarıya sahip bir uygulamadır.   

ESWT uygulaması,  1997 yılından beri topuk dikeni, 2000 yılından beride Amerika’da FDA(Amerika Sağlık Bakanlığı)’dan alınan izinle, tenisçi dirseği tedavisinde kullanımına onay verilmiştir. Yapılan tedaviler sonucunda alınan yüksek başarı ile de tedavi yöntemi üzerinde ciddi geliştirmeler yapılmıştır.

ESWT uygulaması ilk olarak, yüksek amplitüdlü ses dalgalarının vücudun istenen bölgesine odaklanması ve orada tedavi sağlanması esasına dayalı olan ve vücut tarafından hissedilemeyen bu akustik şok dalgaları ortopedik tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tedavi yöntemi her ne kadar 1997 yılından itibaren popüler olamaya başlasa da, çalışmalar 1970 yıllarına uzamaktadır. 1970 li yıllarda da ürolojide kullanılmaya başlamasını tetikleyen sonuçlarda böbrek taşlarının kırılmasında alınan pozitif sonuçlar hızlandırmıştır. 1987 yılında ortopedi alanında kullanılmaya başlanmış, 1991 yılında Valchanou ve Michailov'un psödoartrozların tedavisinde bildirdikleri yüksek başarı ortalaması oluşmasıyla, ESWT, ortopedi ve travmatolojide yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır
.
Günümüzde şok dalga tedavisi yani ESWT uygulaması ürolojide oldukça yüksek başarıya sahip olmakla beraber, sertleşme sorunu, peyronie tedavisi ve kronik prostatit rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Ortopedi alanında özellikle sporcuların sık karşılaştıkları durumlarda da kullanılmaktadır.

Tedavinin ameliyatsız, ağrısız ve yan etkisiz oluşu, tercih edilir nedenlerini güçlendirmiştir. Tedavi için ciddi yatırımlar yapan üreticiler, günümüz tedavi teknolojileriyle geliştirdikleri cihazlarla, başta Ürologlar olmak üzere birçok alanda etkin olarak hastalar için tercih edilmeye başlandı.

Asta Medikal, Storz Medikalle yaptığı protokollerle, Duolith SD1 cihazını ESWT tedavisi için ithal etmiştir. Anlaşmış olduğu 25 den fazla tedavi merkeziyle, hastalarına, daha yakın lokasyonlarda tedavi götürmeyi başarmıştır. Asta Medikal tedavi merkezlerinde ESWT Şok dalga tedavisiyle, özellikle sertleşme sorunu yaşayan hastaların günlük yaşam akışlarının kesintiye uğramadığı, ilaçsız ve ameliyatsız tedavi alternatifi yüksek ilgi görmüştür.

ESWT şok dalga tedavisi ile, Peyronie ve Kronik Prostatit hastalığının da tedavilerinde önemli alternatif olarak kullanılmaktadır.

Tedavide, hastanın hissetmediği akustik şok dalgalarıyla, yine hastanın rahatsızlığı için planlanan takvimlerde 6 ile 12 seanslık uygulamalarla başarılı sonuçlar alınmıştır.

Tedavi için Asta Medikal çağrı merkezi müşteri hizmetlerinden ve web sitesi iletişim bilgilerinden randevu alabilir ve sizin için uygun olabilecek takvimlerde tedavilerinizi başlatabilirsiniz.