Yükleniyor...


17 Nisan 2018

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Erkeklerde doğuştan ya da daha sonradan ortaya çıkan cinsel sorunlar, kişinin ilerleyen dönemlerinde ruhsal ve kalıtsal birtakım rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle, cinsel hayatını olumsuz etkileyen bu problemler boşanmaya kadar varmakta ve kişinin öz güvenini kaybetmesine neden olmaktadır. Her kişide görülen cinsel problemler farklı olmakla birlikte genel olarak erkeklerde sık görülen cinsel sorunlar arasında erken boşalma ilk sırayı alırken, ardından cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık gelmektedir. Kişilerde görülen bu sorunlar gerekli analizler sonucunda ilaç ya da hormon tedavisi ile çözüme ulaştırılmaktadır. 
 
Erken Boşalma ve Tedavisi
 
Cinsel ilişkinin doğru şekilde devam edebilmesi için erkeğin sertleşebilmesi, ilişkiye hazır hale gelmesi ve ilişki sonuna kadar bu durumu sürdürmesi gerekir. Fakat bir sorun haline gelen erken boşalma durumunda erkek orgazm süresini belirleyemez ve sertleşme olmadan da orgazm olabilir. Erken boşalma sorunu tedavi edilebilir bir sorundur. Rahatsızlığın tedavi edilmesinde öncelikli olarak rahatsızlığın dayanağı belirlenir. Psikolojik nedenlerden dolayı görülen problemlerin tedavisi daha farklı şekilde yapılmaktadır. Fakat genel olarak kişiye ilaç tedavisi uygulanarak, problem %90 oranında çözüme ulaştırılır. 
 
 Cinsel İsteksizlik ve Tedavisi 
 
Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel ilişkiye girme durumunda azalma ve istek kaybı olarak açıklanabilir. Cinsel isteksizlik, genel olarak evlilik hayatını olumsuz etkileyen ve kişiye büyük psikolojik sorunlar açan bir durumdur. Bu nedenle, tedavisi yapılması gereken sorunların başında gelmektedir. Bu sorun psikolojik bir temele dayanıyorsa, psikiyatri desteği alınır. Fakat kişinin bünyesi ile ilgili bir sorunsa genel olarak erkeklik hormonu tedavi edilir. Erkeklik hormonu eklenerek, kişide var olan isteksizlik tedavi edilebilir. 
 
 İktidarsızlık ve Tedavisi
 
İktidarsızlık genel olarak erkeğin cinsel ilişki durumunu yaşayamaması, ilişkide görevini yerine getirememesi ve sertleşme yaşayamaması şeklinde açıklanabilir. BU sorunun farklı nedenleri olmakla birlikte genel olarak doğru bir analiz sonucunda tedavi edilebilir yapıya sahiptir. Bu sorunun tedavisinde ilk olarak ilaçlardan yardım alınabilir. Daha sonra kişinin yeme ve içme alışkanlıkları düzene sokularak, zararlı madde kullanımı gibi iktidarsızlığa neden olabilecek olumsuz durumlar ortadan kaldırılabilir. Tedavi süreçleri her kişide farklı olduğu için hasta üzerinde yapılan muayeneler sonucunda kişi için uygun tedavi yöntemi belirlenir.