Sayfa Yükleniyor...


Erkeklerde Sertleşme Sorunu Ve Tedavisi

Sertleşme sorunu (Erektil Disfonksiyon) nedir? Penisin içerisinde yer alan süngerimsi ve elastik doku, cinsel uyarılma sonucu kan ile dolmaya başlar ve penisin ereksiyonu gerçekleşir. Penisin tatmin edici bir cinsel birliktelik için yeterli sertliğe ulaşmaması veya penisteki sertliğin ilişki süresince devam etmemesi (ED) sık rastlanılan bir sorundur. ED hayatı tehdit edici bir hastalık olmamasına rağmen, fiziksel ve psikososyal sağlık durumunu etkiler, hasta ile birlikte partnerinin de hayat kalitesi üzerine önemli etkileri olur.

Ereksiyon sorunlarına yol açabilen nedenler


Kalp-damar hastalıkları ve yüksek tansiyon ·

Şeker hastalığı (Diyabet)

· Obezite

· Sigara ve alkol kullanımı


· Kolesterol ve trigliserid yüksekliği İlaç yan etkileri:


1. Pelvik bölgeye radyasyon tedavisi

2. Testosteron seviyesinin düşüklüğü

3. Pelvik bölgede yapılmış prostat, mesane, kalın bağırsak ameliyatları gibi büyük cerrahi operasyonlar.


Ülkemizde yapılan araştırmalar, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin oranında her yıl artış olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye’de kırk yaş erkeklerin %35 i, altmış yaş erkeklerin ise %70 nin sertleşme sorunu yaşamaktadır. Sorunu yaşayan vakaların büyük bölümünün, tedaviye başlama sürelerine karar vermelerinin hemen gerçekleşmediği gözlemlenmiştir.


Sorunu hemen kabullenemeyen vakaların, durumu eşleriyle paylaşmamaları, ailede mutsuz bir dönemin başlamasına neden olur. Günlük modern yaşamın oluşturduğu yüksek stres, hareketsiz çalışma ortamları, sigara ve alkol kullanımı, düzenli spor yapılmaması ve dengeli ve doğal beslenmeme, sertleşme sorunun oluşmasına büyük etkisi olan faktörlerdir.


Sertleşme sorunu nedeniyle cinsel ilişkiye hazır olamayan erkek, eşine ilgisiz olur. Sorunun ana kaynağını bilmeyen eş, durumu yanlış anlayarak ilgisizliğin nedenini kendinde arar. Eşinin başka bir ilişkisi olduğunu düşünür. Bu durum aile içerisinde önemli hasarlara yol açacak, mutsuz aile sürecinin de başlamasına yol açar.


Ürolojik vakalarda, diğer rahatsızlıklarda ki kadar uzman desteğine başvuru süreci erken değildir. Erkeğin durumdan çekinmesi, utanması, çevreye duyurmamak istemesi, mahremiyet yaklaşımları vb nedenler rahatsızlığını paylaşmasına ve tedaviye başlamasına engel durumlar olarak engel oluşturur. Sertleşeme sorunu yaşayan hastanın, durumu önce eşiyle paylaşarak, aile içi yanlış anlaşılmanın doğuracağı riskleri engellemeli ve en kısa sürede uzaman desteği almalıdır.


Asta Medikal Tedavi merkezlerince uygulanabilen Şok Dalga Tedavisiyle, sertleşme sorunu, kısa sürelerde, ameliyatsız, ağrı olmadan, ilaç tedavisi uygulanmadan, hastanede yatış olmadan ve günlük yaşamın akışına engel oluşturmadan tedavi edilebilmektedir. Şok Dalga Tedavisinde, penis tarafından hissedilmeyen akustik şok dalgalarla, doktorunuz tarafından karar verilen seanslarda uygulanmaktadır. Tedavi sonucunda, sertleşme sorununun önemli ölçüde tedavi edilebildiği gibi, daha kaliteli cinsel yaşamın oluştuğunu söylemek mümkün.


Sertleşme sorununda uygulanan şok dalga tedavisi, sadece 50 yaş üstü hastalarda değil, daha kaliteli bir cinsel yaşam isteyen erkekler için 40 yaş altı sağlıklı erkeklerde bakım amaçlı uygulanmaktadır. Mutlu ve kaliteli bir cinsel yaşam için, en yakın tedavi merkezlerimizden randevu alarak, sizin için uygun olan seanslarda, günlük yaşamınızın akışının kesilmediği yeni nesil tedaviyle tanışmanızı öneriyoruz.


Bu yöntem ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda uygulanan şok dalgalarının, damar yapısından köken alan hücreleri uyararak yeni damar yapılarının oluşmasını (neovaskülarizasyon) ve olan damarların yenilenmesini (rejenerasyon) sağladığı gösterilmiştir. Yenilenen ve artan damar sayısı ile penisteki kanlanmayı artırarak sertleşme sorunun ana nedenine yeni nesil bir tedavi getirmektedir. Ürolojik hastalıklarda özellikle işin kolay yoluna gidilir ve alternatif tedavi yöntemleri aranır. Doktora gitmeden, kulaktan duyma, sağlık bakanlığı onayı olmayan ürünler ve bilinçsiz bitkisel tedavilerle soruna çözüm aranır.


Tedavinin yöntemi ve uygulama şekli ne olursa olsun, uzman bir doktor kontrolünde yapılmasını ve onaylanmayan yöntemlere başvurulmaması gerekir. Günümüz teknolojilerinin hızlı gelişimi beraberinde tedavi teknolojilerinde de gelişimini sağlamıştır. Özellikle ürolojik hastalıklar, yeni nesil tedavi yöntemleriyle, tarih boyunca sorun olan rahatsızlıklar artık çok daha kolay tedavi edilebiliyor. Erkeklerin ürolojik sorunlarda doktor yerine alternatif yöntemlere başvurulmasının en büyük nedenleri arasında, çekinme, utanma ve tedavinin ağrılı ve sancılı bir dönem olacağı düşüncesidir. Söz konusu yöntemlerle tedavi aranırken, rahatsızlıkların belkide tedavilerini dahada zora sokmaktadır.


Günümüz erkekleri ürolojik rahatsızlıklarda artık çok daha şanslı. Yeni nesil tedavi olarak bilinen Şok Dalga Tedavisinde, hasta tarafından hissedilmeyen düşük enerjili akustik şok dalgaları uygulanmaktadır. Yüksek Kolesterolün Sertleşme Sorununa Etkisi Kolesterol vücut için gerekli olan ve yaşam için vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Kolesterol tümüyle hayvansal kaynaklı olan besinlerle alınan, kanda ve büyük bir oranda ödde bulunan sterole denir. Vücutta eksik olması durumunda bazı sorunlara yol açtığı gibi fazlalığında ise ciddi hastalıkları tetiklemektedir. Sağlıklı bir yaşam için kolesterol seviyesinin kabul edilebilir sınırlarda tutulması gerekir. Bu nedenle kolesterol düzenli tahlil ve muayenelerle kontrol altında tutulmalıdır.


Kolesterolün düşük olması, özellikle gelişim çağındaki çocuklar için olumsuz sorunlar oluşturur. Düşük kolesterol çocuklarda beyni olumsuz etkiler ve zekâ geriliği ve gelişim bozukluklarına yol açar. Bu nedenle, özellikle gelişim çağındaki çocuklarda kolesterol seviyesinin normal değerlerde olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek kolesterolün vücutta olumsuz etkilerinin başında, damar sertliğine yol açması gelir.


Damar sertliğini en büyük etkisi ise, kalp ve beyin damarlarında oluşturduğu hasarlar yaygın olarak karşımıza çıkar. Yüksek kolesterolün oluşturduğu damar plakları, bulunduğu damara göre sorunlar oluşturmaktadır. Kalp damarlarındaki plaklar kalp krizi gibi hayati riskler oluştururken, bacak damarlarında oluşan plaklar ise yürürken ciddi rahatsızlıklarla birlikte ağrılara yol açabilmektedir. Kolesterol seviyesinin normal değerlerde olmasının bu nedenle önemi büyüktür. Penis damarları insan vücudunun kılcal ve dar damarlarından olduğu için, söz konusu damarlarda en küçük bir tıkanma kan akışını engellemekte ve bu durumda, peniste sertleşme sorunlarına yol açmaktadır.


Damarlardaki plakların yoğunlaşması, sertleşmenin oluşmasına ve daha uzun sürdürülmesini zorlaştırmaktadır. Yüksek kolesterollü hastalarda durumun kontrol altına alınabilmesi günümüz medikal teknolojileriyle artık mümkün. Asta Medikal, STORZ MEDICAL ile yapılan anlaşma sonucunda firmadan ithal edilen Duolith SD1 Ultra cihazıyla uygulanan Şok Dalga Tedavisi, yeni nesil tedavi alternatifi oluşturmaktadır. Şok Dalga Tedavisi (ESWT), sertleşme sorununda artık ilaçlara bağımlılık ve ilaca bağlı yan etkiler ortadan kaldırırken, gereken cinsel ilişkiyi önceden planlama gereğine de son vermektedir.


Parkinson Hastalığının Sertleşme Sorununa Etkisi


Parkinson hastalığı, ilk kez adını, 1817'de titremeli felç olarak tarif eden James Parkinson'dan alan, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Elde, kolda, bacaklarda veya çenede oluşan titremeler, kol ve bacaklarda oluşan sertlik, hareketlerde oluşan yavaşlama ve denge sağlama ve koordine hareketlerde zorlukgibi belli başlı dört ana belirtiye sahiptir. Parkinson hastalığı, genelde 50 yaş ve üstünde sık görülen, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde hastalığın kesin tedavisinin bulunmamasına rağmen, çok belirgin olarak hastalığın semptomlarını rahatlatan bazı ilaçlar mevcuttur.


Parkinson Hastalarının dörtte üçü tedaviye olumlu yanıt vermesine rağmen, kimi zaman yatağa bağımlı hale getiren zorlu bir sürece de taşınabilmektedir. Parkinson hastalığında özellikle erkeklerde, cinsel organların ve cinsel özelliklerin yeterli gelişmemesi ve cinsel isteksizlik oluşabilmektedir.


Ereksiyon problemi yani cinsel birleşim için yeterli penis sertliği elde edememe ve elde edilen sertliğin uzun süre korunamaması sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Yeterli sertleşme oluşmaması nedeniyle erken boşalma ve ağrılı bir ilişki yaşama durumları da oluşabilmektedir.


Parkinson hastalarının, sertleşme sorunu yaşamaları durumunda, bu durumu eşleriyle paylaşmaları gerekir. Birlikte karar verilerek en kısa sürede uzman doktor ve kliniklerde tedaviye başlanmalıdır. Durumun gizlenmesi, bireysel olarak çözüm arama aile içinde de olumsuzluklar yaşanmasına ve daha ağır depresyonlara yol açmasına neden olabilir.


Şeker Hastalığının Sertleşme Sorununa Etkisi


Söz konusu besinlerin enerjiye dönüştürülebilmesi için emilebilecek küçük parçalara ayrılmasını sağlayan öğelerinin en önemlisi “glukoz” adı verilen basit şekerlerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glukozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu besinlerdeki enerji emilimini yaparken, söz konusu besinleri hızla glukoza çevirirler. Bu durumda kandaki glukoz seviyesi yani kan şekeri yükseltir. Şeker hastalığı, halk dilindeki adıyla diyabet, vücudun eriştiği glukozu beklendiği gibi işleyememesi ve depolayamaması durumudur.


Depolanamayan glukoz kanda dolaşarak glukoz yüksekliğine neden olur. Pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir. Yani hiperglisemi dediğimiz durum oluşur. Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar. Dünya genelinde 382 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 7,2 milyonun üzerinde şeker hastası bulunmaktadır. Bu hastaların 2 milyondan fazlasına henüz tanı konmadığı da daha endişeli bir durumu anlatmaktadır. Şeker hastalığının birçok doku ve organı etkilemesi, erkek cinsel sağlığında da olumsuzluklar oluşturduğu tıbbi bir gerçekliktir.

Şeker hastası erkeklerin sertleşme sorunuyla karşılaşma riski ise oldukça yüksektir.


Şeker hastalığının sertleşme sorununa olumsuz etkisi, korkulacak bir durum değildir. Durumu kabullenmemek, tıbbi destek almamak endişelenecek bir durumdur. Şeker hastalığına bağlı sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde yaygın olarak üç tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, Ağızdan Alınan İlaçlar, Enjeksiyon Tedavisi ve Vakum Konstrüksiyon Cihazlarıyla yapılan uygulamalar olarak yaygındır.