Yükleniyor...


17 Nisan 2018

Çocuklarda Penis Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar da genellikle doğuştan olan penis eğriliği, penisin belirli bir yöne doğru eğri olması durumudur. Çocuklukta anlaşılabileceği gibi, genellikle erkeklerin gençlik dönemlerinde, cinsel hayatlarının başlaması ve ilk cinsel deneyimlerinde birleşmede zorlanma ve partnerin yaşadığı acı hissi ile daha fazla durum anlaşılır. Peniste ki eğrilik 30 derecenin üzerinde olduğunda cerrahi müdahale gerektirir. 

 Penis Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Penis eğriliğinin çocuk yaşlarda tespiti çok kolay değildir. Eğriliğin en iyi tespiti için penis ereksiyon haldeyken fotoğrafı çekilir ve eğriliğin derecesi bu şekilde tespit edilir. Bu yüzden çocuklarda penis eğriliği oldukça zor tespit edilir. Penis eğriliğin iki türü vardır. Penis eğriliğine neden olan idrar kanalının yanlış yerde açılmasıdır. Yani penisin altında açıldığında penis aşağı doğru eğilir. Penisin yukarısında açıldığında ise yukarı doğru eğilme söz konusu olur. Eğriliğin sebebi her zaman idrar kanalı da olmamakta, sadece fiziksel bir eğrilik de söz konusu olabilmektedir.

 Penis Eğriliğinin Tedavisi

Çocuklar da görülen penis eğriliğinin tedavisine çocuk ürologları ilgilenir. Henüz sünnet olmamış çocuklar da bu durumun sünnetle düzeltilip düzeltilemeyeceğine bakılır. Eğer düzeltilebilecek bir durum ise ekstra cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Ama cerrahi müdahale gerekiyor ise çocuk ürologları, durumun acil müdahale edilip edilmemesine muayene ettikten sonra karar verebilir. Duruma göre müdahaleyi ergenlik çağına kadar bekletip öyle yapabilir. Hekimler bu cerrahi müdahaleyi çok küçük yaşlarda yapmayı çok uygun görmüyorlar.

Eğriliğin çocuklar da anlaşılması, ailenin dikkati ile daha çok anlaşılabiliyor. Çocuklarda da bu eğriliğin tespiti için penisin erekte olması sağlanır ve bu şekilde eğilme oranı en iyi şekilde tespit edilmeye çalışılır. Genellikle genç yaşlarda erkekler kendileri fark ettiğinde doktora gitme oranı çok daha fazla olmaktadır. Her eğrilik için hekimler tıbbi müdahale de önermiyor.

Öncelikle bu eğrilik sadece cinsel ilişki esnada sorun yaratır ve bunun dışında sağlık açısından hiç bir sıkıntı çıkarmamaktadır. Bu neden ile eğer eğrilik cinsel hayatı etkileyecek düzeyde değil ise cinsel ilişkiye girerken sıkıntı yaşamıyor ve partnerine acı veren bir durum yok ise tıbbi müdahaleye çok gerek duyulmamaktadır. 

Yetişkin erkeklerde penis eğriliği tıbbi adıyla Peyronie hastalığı olarak bilinir. Günümüzde gelişen modern tıbbi cihazlarla, operasyon gerektirmeden uygulanan tedavilerle penis eğriliğinin düzelmesi sağlanabiliyor. Şok dalga tedavisi olarak bilinen düşük akımlı akustik şok dalgaları ile uygulanan tedavide vücut her hangi bir ağrı yada baskı hissetmiyor.

Operasyonsuz yapılan işlemde günlük yaşamın akışı kesintiye uğramıyor yani ayakta tedavi uygulanıyor. Tedavinin ağrısız ve ilaçsız uygulanması, hastanın günlük yaşam akışının kesintiye uğramaması, rahatsızlığı yaşayan hastalar tarafından son dönemlerde oldukça yoğun ilgi görüyor. Tedavi, Avrupa ve Amerika’dan sonra Ülkemize Asta Medikal tarafından Duolith SD1 cihazının ithal edilmesi ve 20 den fazla ilde uzman ürologlar ve kliniklerde uygulanması da ayrıca avantajlar arasında sayılabilir.