Yükleniyor...


07 Nisan 2018

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Modern yaşamın hayatımıza sağladığı avantajlar, beraberinde cinsel sorunlarda alarm seviyesinde endişelerin oluştuğu gerçeğini de gizleyemiyor. Son 50 yıllık istatistikler, kaliteli cinsel yaşam oranında ciddi oranlarda düşüş olduğunu göstermiştir. Çalışma koşulları, artan yaşamsal beklentiler, yüksek stres yaratan hayat koşullarını tetikliyor. Yine yapılan araştırmalar fiziki koşullar haricinde, yaşanan cinsel sorunların %90 nın psikolojik olduğunu gösteriyor. 

Cinsel isteksizlik nedenleri sadece erkeklerde görülen bir sorun değildir. Kadınlarda da sık görülen yaygın bir cinsel sorundur. Erkeklerin hormonal düşüş yaşamalarının en önemli nedenleri yukarda bahsettiğimiz yüksek stresi oluşturan nedenlerdir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, hareketsizlikle birlikte artan kilolar özellikle erkeklerde, sertleşme sorunu ve erken boşalma sorunlarının ana nedenleri olarak görülür. Bu durum erkeğin eşine karşı başarısız cinsel ilişki yaşayacağını düşünerek ilgisiz kalmasına neden olur. Bu durumlarda eş, genelde aldatıldığını yâda artık eşi tarafından ilgi duyulamayacak bir değişim olduğunu düşünmesine yol açar. Genellikle çiftlerde bir arada temas kurma seviyelerinde azalma olur ve bu soğuk ortamlar, mutsuz aile profiline doğru ilerler.

Cinsel isteksizlik durumunun başlamasında yapılacak ana eylem, eşlerin, sorunları korkmadan, utanmadan paylaşmaları ve açıkça ifade etmeleridir. İçe kapanıklık, sorunla baş başa kalmak çözüm değildir.  Cinsel istek erkek yada kadının partnerini arzulayarak cinsel ilişkiye girmek istemesinin genel durumudur.

Cinsel istek, kadın yada erkeğin, tüm duyu organlarıyla, duyması, görmesi, dokunarak hissetmesi veya aldığı kokularla uyarılması sonucu oluşan bir durumdur.

Cinsel isteksizlik, duyu organlarıyla uyarılma durumunun yitirilmeye başlaması durumu olarak tanımlanabilir. Cinsel isteksizlik nedenlerini kadın ve erkek için ayrı değerlendirmek gerekir. Günlük yaşam stresleri ve korkuları dışında bireysel endişeler, beğenilmeme, başarılı olamama, kullanılan ilaçlar, hastalık yan etkileri gibi onlarca neden sayılabilir. Önemli olan cinsel isteksizlik nedenlerini sorgularken doğru nedenin bulunmasıdır. Ana neden daha önceden yaşanan bir travmayı hatırlatan bir olayın yaşanmış olması, kadının ilişki esnasında acı yaşayacağını düşünmesi ve daha birçok konu söz konusu mutsuzluğu tetikleyebilir.

Erkeklerde cinsel isteksizliği iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar, fiziksel kökenli ve psikolojik kökenli olarak incelenebilir. Fiziksel kökenli cinsel isteksizlikte, nörolojik ve kronik hastalıkların varlığı, daha önce yaşanmış ürolojik rahatsızlık yada operasyonlar, alkol, sigara tüketiminin fazlalığı ve aşırı kilo durumu sayılabilir. Bunun yanında, şeker hastalığı, kullanılan ilaçlar, organ yetmezliği gibi nedenlerde sayılabilir. Erkeklerde cinsel isteksizliğin psikolojik nedenleri arasında, yüksek stres, yoğun iş temposu, olumsuz ilk cinsel deneyim, çocuklukta yaşanmış olan cinsel travmalar, baskıcı bir ortamda yetişme, cinsel ilişkide başarısız olma kaygısı, eşini iyi tanıyamama ve kendi bedeniyle barışık olmama gibi onlarca neden sayılabilir.

Cinsel isteksizlik nedenleri, erkekte ve kadında, ileri düzeyde depresyona yol açabilirken, azalan özgüvenle sosyal ilişkilerin bozulmasına, eşlerin birbirlerini aldattığını sürekli düşünen şüpheci yaklaşımlara ve mutsuz bir çiftin doğmasına neden olabilir.

Cinsel isteksizlik nedenleri, psikolojik yada fiziksel olabilir. Sorunla acilen yüzleşerek eşlerin durumu paylaşması önerilir. Zaman kaybetmeden söz konusu olumsuz durumları yaşamamak için bir uzamana başvurulmalıdır. Birkaç seansta doktorunuz güveninizi kazanarak, cinsel isteksizlik nedenini, sizinle yapacağı detaylı görüşmelerle açığa çıkaracağını ve oldukça kısa sürelerde çözüm sunacağına inanmalısınız.