Sayfa Yükleniyor...


Cinsel Hormon Bozuklukları
Ereksiyon bozukluğu, cinsel performansın tatmin edici bir düzeyde olmamasıdır. Günümüzde ereksiyon bozuklukları oldukça sık rastlanan ve erkekleri oldukça zor durumlarda bırakan önemli bir sorundur. Ereksiyon bozukluklarından en sık görülen sorun ise sertleşme sorunudur. Birçok erkek hayatının bir döneminde sertleşme sorunu ile karşı karşıya kaldığını dile getirmektedir.

Toplumda sık görülmesi ve günlük yaşamı etkilemesi nedeniyle sertleşme sorunu önemli bir durum haline gelmektedir. Toplumda önemli olan bu durum bilimsel çalışmalar ile araştırılmış ve sertleşme sorununun gerçek nedenleri, istatistiklerle ortaya konulmuştur.

Normal Ereksiyonda Neler Gerçekleşmektedir

Normal olarak ereksiyon bozukluğunun % 70 gibi bir bölümü fizyolojik nedenlere bağlanırken % 10 gibi bir bölümü psikolojik nedenlere ve yine % 10 - 20 gibi bir kısmı hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlere bağlanmaktadır. Normalde sertleşmenin gerçekleşmesi için sinir sistemi, damarlar ve hormonların düzenli bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Uyarılma ile birlikte penisin içerisinde bulunan damarlar kanla dolmakta ve sertleşme gerçekleşmektedir. Bunlardan herhangi birinin çalışması düzensiz hale gelir veya çalışması bozulursa sertleşme sorunu ortaya çıkar. Özellikle damar bozukluğu olan hastalarda penisin kan ile dolma işlemi gerçekleşmemekte ve sertleşme sorunu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde bu sistemi düzenleyen hormonlarda azalma olması durumunda peniste sertleşme olmayacaktır.

Sertleşme Sorunlarında Hormonların Etkisi

Sertleşme sorunlarının birçoğunun hormon bozukluklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Peki, sertleşmeye etki eden hormonlar nelerdir? Sertleşmeye etki eden hormonlar arasında testosteron, prolaktin, FSH ve LH yer almaktadır. Bu hormonların eksikliğinde görülen sertleşme sorunu ile hormonal bozukluklar ve sertleşmeye etkisi bilimsel çalışmalar sonucunda araştırılmış ve hormon bozukluklarının sertleşmeye sebep olduğu ispatlanmıştır.

Sonuç olarak hormon bozuklukları ile sertleşme sorunu arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Bu hormonların az salgılanmasında veya çok salgılanmasında cinsel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle testosteron hormonu sertleşmede büyük bir öneme sahiptir.

Eğer testosteron düzeyi kişilerde olması gerekenden az ise sertleşme gerçekleşmemektedir. Bu yüzden hormon bozukluğuna bağlı sertleşme sorunlarının birçoğu testosteron hormonunun az salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Sertleşme sorunu ile hekime başvuran hastalara hormon testleri yapılmakta ve sertleşmenin hormonlara bağlı olup olmamasına bakılmaktadır.

Sertleşme sorunu başta yaşayan bireyi, sonra ailesini ve daha sonra toplumu olumsuz etkileyen bir sorundur. Sorunu yaşayan bireyin öncelikle durumu kabullenip eşiyle paylaşmalı ve oluşabilecek tüm yanlış anlaşılmaları engellemelidir. Ereksiyon sorunu yaşayan erkek, cinsel ilişkiden kaçar ve eşi bu durumu yanlış anlar. Artık eskisi kadar çekici olmadığını, eşinin kendisini aldattığını ve artık eşinin kendisini sevmediğini düşünebilir. Bu durum aile içi mutsuz bir tablonun oluşmasına yol açar.

Yapılması gereken, yaşanan durumu tüm açıklığıyla eşiyle paylaşılmalı ve hemen bir uzmanla görüşerek sorunun nedenlerini ve çözüm önerisini uzmandan almak gerekir.